Nowy system rozliczeń fotowoltaiki

Już wkrótce prosumenci będą mogli cieszyć się zyskami, dzięki nowemu systemowi rozliczeń za posiadanie instalacji fotowoltaicznych. Dotychczas, posiadacze paneli słonecznych płacili co najwyżej za różnice między wyprodukowanym prądem przez ich instalację, a tym który zużyli. W przypadku, kiedy wyprodukowali tyle na ile było zapotrzebowania w gospodarstwie domowym, rachunki wynosiły 0 zł. Zdarza się też, że instalacja fotowoltaiczna produkuje o wiele więcej niż wynosi zapotrzebowanie domu. Na czym będzie polegał nowy system rozliczeń fotowoltaiki? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

 

Jak to wyglądało na starych zasadach?

Obecnie obowiązują jeszcze stare zasady w kwestii rozliczania się za prąd. Oznacza to, że wszystko odbywa się na jednym rachunku. Za 1 jednostkę energii, prosument, odbiera za darmo 0,8 jednostki energii elektrycznej dla siebie. Pozwala to na zachowanie dużych oszczędności, ponieważ instalacja fotowoltaiczna może w zupełności pokryć zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego, a więc obniżyć rachunek do okrągłego 0 zł. Jak to jednak będzie wyglądało w nowej wersji rozliczeń?

 

Nowa metoda rozliczeń fotowoltaiki

W dużym skrócie - do tej pory prosumenci byli rozliczani na podstawie wskazań dwustronnego licznika prądu. Energia elektryczna przepływała od instalacji fotowoltaiczneej do sieci oraz z sieci do domu klienta, pozwalając na obniżenie tym samym rachunków nawet do 0 zł. Najnowsza forma rozliczania zakłada, że prosument będzie normalnie płacił za pobrany prąd z sieci, z kolei nadwyżka wyprodukowana przez posiadaną przez niego instalację fotowoltaiczną zostanie mu zwrócona na przykład na koniec okresu rozliczeniowego.

 

Czy taki system rozliczeń będzie dobry?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Eksperci mówią, że przy takim sposobie rozliczenia fotowoltaiki, stanie się ona nieopłacalna, a co za tym idzie mniej gospodarstw domowych może decydować się na jej założenie. Z drugiej strony obecnie wiele linii niskiego napięcia jest obciążonych właśnie przez to, że wielu Polaków decyduje się na stosowanie tego proekologicznego rozwiązania.

0
Feed

Zostaw komentarz