Opłata Mocowa – wyższe ceny prądu w 2021 roku?

Wyjaśniamy czym jest opłata mocowa, nowa pozycja na fakturze, która pojawi się już niedługo.

W 2017 roku Sejm przyjął ustawę dotyczącą rynku mocy, która ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne . Co to za Ustawa i jak wpłynie na nasze rachunki za prąd? Czym jest Opłata Mocowa?


Opłata Mocowa – najważniejsze informacje

  • Opłata mocowa ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne (stałe i bezproblemowe dostawy prądu). 
  • Finansowane będzie utrzymywanie rezerw energii przez elektrownie węglowe.  
  • Dopłata do rynku mocy ma wynosić około 10 zł miesięcznie w przeciętnym gospodarstwie domowym.
  • Właściciele instalacji fotowoltaicznej mogą uniknąć opłaty mocowej.

Opłata mocowa – Skąd się wzięła?
W momentach, kiedy zużycie prądu jest najwyższe, elektrownie mogą nie być w stanie nadążyć za potrzebami odbiorców na energię elektryczną. Rodzi się potrzeba utrzymywania elastycznych rezerw, które można wykorzystać w czasie największego zapotrzebowania na prąd. Na to właśnie elektrownie potrzebują dodatkowych środków, co niestety odbije się na naszych rachunkach. 

Ustawa mocowa, jak podkreśla Urząd Regulacji Energetyki, powstała w celu zebrania kwoty (pewnej zachęty inwestycyjnej), na rzecz unowocześnienia elektrowni i budowy nowych. Głównym celem Ustawy jest określenie, jak ma działać rynek mocy – narzędzie stworzone do osiągnięcia wyznaczonych w ustawie mocowej celów:

Rynek mocy ma zapewnić stałe dostawy prądu, a także zwiększyć stabilność cen prądu – tym samym bezpieczeństwo energetyczne. 

Wskaźnik udziału OZE w Polsce w 2018 wynosił 11,16%? Przez rozporządzenia Unii Europejskiej planowany jest wyraźny wzrost ich wykorzystania.

 

Wysokość dodatkowej opłaty do rachunków za prąd – ile będzie płacić gospodarstwo domowe?
Najbardziej interesujące dla konsumentów jest oczywiście to, ile wyniesie opłata mocowa oraz jakie będą podwyżki cen prądu. Na finalną wielkość dodatkowej opłaty składać się będzie wiele czynników. Całość kosztów zależeć będzie między innymi od:  

  • wcześniejszego zużycia energii w godzinach szczytowego poboru;
  • prognoz dotyczących zapotrzebowania na prąd i energię w danym Roku Dostaw;
  • prognoz kosztów funkcjonowania utrzymania całego przedsięwzięcia.

Szacuje się, że przeciętne gospodarstwo domowe doda do swoich wydatków około 120 zł. rocznie. Oczywiście, im większe zużycie energii, tym większa ostateczna opłata. Ta kwota zostanie dodana do całości rachunków za prąd, które pokrywać będzie każdy odbiorca końcowy energii – czyli każda jednostka pobierająca energię elektryczną. Również firmy nie unikną dodatkowych kosztów. 
 

Wsparcie finansowe dla rozwoju polskiej energetyki?  
Pieniądze uzbierane z opłaty mocowej mają zasilać elektrownie węglowe. Eksperci alarmują, że ten wkład finansowy może nie przynieść wielkich korzyści dla polskiej energetyki. Pojawiają się głosy negujące finansowanie elektrowni zasilanych węglem, na rzecz OZE – Odnawialnych Źródeł Energii. 

 

Kiedy dowiemy się ile o wysokości opłaty mocowej?
O dokładnej wartości opłaty mocowej będzie decydował Urząd Regulacji Energetyki (URE). Do 30 września każdego roku ogłaszane będą stawki opłaty mocowej na kolejny rok kalendarzowy. W tym terminie będą również wskazane godziny szczytowego zapotrzebowania na moc.  

Ważnym jest, aby interesować się najnowszymi zmianami na rynku energii elektrycznej. Ma to poważny wpływ na nasze wydatki, tym samym nasz budżet miesięczny.

 

Fotowoltaika, a opłata mocowa
Odbiorcy energii elektrycznej, którzy korzystają z paneli słonecznych mogą w znacznym stopniu, lub nawet całkowicie ograniczyć pobór prądu z sieci energetycznej.  Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie rachunków za zużyty prąd, a tym samym zminimalizowanie opłaty mocowej. 

W przypadku montażu instalacji, która w całości pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną, opłata mocowa nie będzie naliczana. Jest to więc kolejna oszczędność dla właścicieli mikroelektrowni. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie rachunków za zużyty prąd, a tym samym zminimalizowanie opłaty mocowej.

W sprawie doboru instalacji fotowoltaicznej warto skontaktować się z firmą, która właściwie doradzi, pomorze przy wyborze najlepszego rozwiązania. Zachęcamy do kontaktu z ATN Energy. Głównym argumentem dla wyboru tego instalatora jest przede wszystkim własny dział projektu, własne ekipy montażowe i sieć mobilnych Doradców. Równie ważne jest wieloletnie doświadczenie w branży oraz indywidualne podejście do każdego Inwestora.

0
Feed

Zostaw komentarz